U njemu se nalaze svih osam planeta. Prostire se 30 AJ od Sunca.
Planete su najveća tela u Sunčevom sistemu i ima ih osam. Navodeći ih prema udaljenosti od Sunca, od najbliže do najdalje, to su: Merkur, Venera, Zemlja, Mars, Jupiter, Saturn, Uran i Neptun.
Definicija
Na skupštini Međunarodne astronomske unije u Pragu usvojena je 26.avgusta 2006. godine nova definicija planete. Da bi dobilo takav status, nebesko telo: 1.Mora imati dovoljno veliku masu i gravitaciju da bi se oblikovalo u loptu, ali i masu koja je mala da se u njemu ne moze izazvati unutrasnja nuklearna fuzija, inace bi to bila zvezda 2.Mora biti na putanji oko zvezde i mora da direktno obleće zvezdu, dakle ne kao sto to čine sateliti koji oko zvezde idu kruzeći istovremeno oko drugog tela. 3.Mora dominirati na svojoj putanji tako da u njegovoj okolini nema konkurentskih po velicini tela.
Kretanje planeta
Planete rotiraju oko Sunca po manje više kružnim putanjama - orbitama, koje se nalaze u skoro istoj ravni.Vreme koje je potrebno planetama da opišu tu orbitu nazivamo sideričkom revolucijom, sto je u slučaju zemlje 365 dana i 6 sati. Siderička revolucija je različita za različite planete i zavisi od toga koliko je svaka planeta udaljena od Sunca. Najkraća je Merkurova, koja traje samo 88 dana, dok je najduža Neptunova od 165 godina. Smer rotacije planeta oko Sunca je isti kao smer rotacije Sunca oko svoje ose – direktan smer (suprotno kretanju kazaljke na satu). U istom tom smeru rotiraju planete i oko svoje ose, a i sateliti oko njih. Izuzetak je Uran koji kruži u suprotnom-retrogradnom smeru. Osa rotacije mu je nagnuta čak 98° u odnosu na putanju oko Sunca. Ovo znači da su polovi otprilike tamo gde se na drugim planetama nalazi ekvator. Orbite svih planeta, osim Merkura, su elipse sa Suncem u 1 od fokusa elipse . Ustanovljeno je da rotacija Merkura (njegov dan) iznosi 59 zemaljskih dana,što je manje od jednog obrtaja oko Sunca (godina) za 88 dana. Kreće se oko Sunca putanjom koja je dosta neobična, jer menja svoj perihel (kad je najbliže Suncu), a sa time zaokreće elipsu svoje orbite u prostoru.
Tipovi planeta
Postoje dve glavne grupe planeta podeljene prema sastavu: planete Zemljinog tipa - terestričke planete (Markur, Venera, Zemlja i Mars) - imaju malu masu, veliku gustinu, sporu rotaciju i mali broj satelita, a sa druge strane tu su gasoviti džinovi - planete Jupiterovog tipa (Jupiter, Saturn, Uran i Neptun) imaju veliku masu, malu gustinu, brzu rotaciju, veliki broj satelita, veoma prostranu i gustu atmosferu i prstenove oko njih.
Sunčev sistem se deli na unutrašnji i spoljašnji. U unutrašnji spadaju terestričke planete, a u spoljašnji gasoviti džinovi.